Pilnuj nowych : Postów | Komentarzy

Sky surfing – w powietrzy na desce

0 odpowiedzi
Sky surfing – w powietrzy na desce

Deska to wszechstronny dodatek używany nie tylko w sportach wodnych. Jest ona także wykorzystywana w wielu innych dyscyplinach, w tym można jeździć nią po wydmach, również interesującą propozycją jest sky surfing, czyli akrobacje powietrzne wykonywane na desce. Na czym dokładnie polega?

Założenia tego rodzaju sportu nie różnią się zasadniczo od innych sportów z wykorzystaniem deski, tylko miejsce jest wtedy nieco inne. Zawodnik biorący udział w sky surfingu wykonuje skok z samolotu z przypiętą do nóg deską surfingową. Skoki są wykonywane zwykle z wysokości 4000 metrów, co daje około minuty na wykonanie różnych ślizgów powietrznych przy swobodnym spadaniu. Są to między innymi młynki, helikoptery, spadanie głową w dół. Wygrywa ta oba, która przygotuje najbardziej skomplikowany i efektowny program.

Jak ocenia się zawodników w sky surfingu? Do tego celu wykorzystuje się umieszczone na kaskach kamery – lot jest nagrywany przez dodatkową osobę, która skacze wspólnie z zawodnikiem. Sędziowie oceniają skoki w skali od 0 do 10.

Do sky surfingu stosuje się specjalne deski dopasowane do wzrostu zawodników. Również na wyposażeniu jest nowoczesny spadochron otwierający się automatycznie na bezpiecznej wysokości.

Początki sky divingu to lata 80. w USA, a konkretnie w Kalifornii, gdzie surfing jest niezwykle popularny. Początkowo stosowano takie same deski jak w sportach wodnych, dopiero potem zostały wykorzystane inne deski, w tym nie wiązaniami do snowboardu czy, ale przymocowywane do stóp. Od 1990 roku odbywają się Mistrzostwa Świata w prezentowanej dyscyplinie, pierwsze miały miejsce w Teksasie. W Polsce sport właśnie w tym czasie zaczął być popularny i przyciągać więcej osób zainteresowanych nim. Dobre wyniki w sky surfingu odnoszą przede wszystkim Amerykanie i Szwajcarzy.

Już teraz online można znaleźć liczne filmy dokumentujące same skoki. Sky diving to spektakularna dyscyplina, która rzeczywiście przyciąga coraz więcej amatorów skakania. Dla kogoś doceniającego emocje jest to naprawdę świetny pomysł, jednak uzyskanie perfekcji wymaga czasu i naturalnie pieniędzy.

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *