Pilnuj nowych : Postów | Komentarzy

Co nieco o historii spadochronu

0 odpowiedzi
Co nieco o historii spadochronu

Spadochrony nie są nowoczesnym sprzętem, który stosowany jest i był w wojsku czy po prostu dla rozrywki. Także ma on według niektórych przekazów po kilka tysięcy lat!

W starożytnych Chinach już w drugim tysiącleciu przed naszą erą cesarz Shun miał być pierwszym spadochroniarzem na świecie. Wprawdzie nie skonstruował spadochronu samodzielnie, ale miał okazję poznać zasady działania spadochronów na przykładzie dwóch dużych kapeluszy, którymi ratował się podczas pożaru – dzięki temu, że trzymał je w dłoniach podczas skoku, miał uniknąć śmierci w płomieniach. Ponadto w licznych innych chińskich kronikach można znaleźć informacje na temat wykorzystania parasoli podczas skoków akrobatów. Z prymitywnymi spadochronami spotkał się także Marco Polo, który w swoich pamiętnikach scharakteryzował murzyński szczep wykorzystujący liście palmowe i drążki w charakterze amortyzacji przy skokach.

Pierwszy prawdziwy spadochron został zaprojektowany przez Leonardo da Vinciego, który jego szkice umieścił w Kodeksie Atlantyckim. Wówczas spadochron nie został zbudowany, ale co ciekawe, w XX wieku podjęto się próby jego skonstruowania i okazało się, że rzeczywiście zadziałał. Wiek później po da Vincim projekt przygotował także Fausto Verancio de Sebenico, jednak nie przetestowano go.

Ważną postacią w spadochroniarstwie jest także Louis-Sébastien Lenormand, który pod koniec XVIII wieku przygotował i opisał konstrukcję spadochronu w swoim wydaniu. Niektóre źródła podają, że udało mu się przetestować swój spadochron. To właśnie Louis-Sébastien Lenormand nadał mu wówczas nazwę „parachute”. Próbowali także Joseph Michel Montgolfier, Jean Pierre Blanchard, który podczas awarii swojego balonu musiał skorzystać z przygotowanego przez siebie spadochronu, który wtedy uratował go przed śmiercią. Konstruktorem pierwszego spadochronu bez usztywnień jest Andre Jacques Garnerin. Skakały też jego żona i bratanica, w tym skoki odbywały się w Warszawie.

W wieku XIX nadal doskonalono konstrukcję spadochronu, głównie do celów ratowniczych ze względu na coraz popularniejsze sterowce. W tym czasie zapisał się na kartach historii Polak Jordaki Kuparentko, Rok 1911 to pierwszy opatentowany spadochron RK-1, który został opracowany przez Rosjanina Gleba Kotielnikowa. W czasie I i II wojny światowej stosowano już powszechnie spadochrony, w tym model Irvina w USA. Po zakończeniu II wojny światowej prace nad spadochronem prowadzone były stale i nadal są, by znaleźć idealną konstrukcję.

Dodaj odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *